Phone

+90 530 865 78 69

DOĞUM SONRASI CİNSELLİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Cinselliğin, seksin en mucizevi sonucu “üreme”dir elbette.

Bir canlının içinde, bir başka canlının oluşup gelişmesi ve dünyaya gelmesi.

Başlı başına kitaplar yazılmış, çok yönlü ve canlı yaşamının sürmesi için birincil şart.

Belki de kadının erkeğe göre en üstün niteliği içinde bir canlıyı taşıyabilmesi olsa gerek.

Ancak konumuz seks olunca, seks-gebelik ilişkisinde yanlış bilinen pek çok şey de var.

Bu yanlışları ve nedenlerini ve elbette sonuçlarını ele alalım ancak öncelikle bazı fizyolojik durumları açıklayalım:

Erkekler yaklaşık 12 yaşlarından itibaren sperm üretmeye başlar ve yaklaşık 10 haftalık bir süreçte sperm üretir. Yani boşaldığınızda dışarı attığınız sperm aslında yaklaşık 2 buçuk ay önce üretilmiş demek bu. Erkeklerde sperm üretimi tüm yaşam boyunca sürer.

Kadınlarda ise henüz anne karnındayken yumurta üretimi başlar ve bir kız çocuğu henüz dünyaya gelmeden 6-7 milyon civarında yumurta üretir ancak doğum sonrası bu sayı 1-2 milyon yumurta civarında düşer. Regl ile birlikte her ay 300-400 yumurta dışarı atılır, 1 yumurta ise döllenmeye hazır hale gelir.

Erkekten gelen spermlerin pek azı yumurtaya yaklaşır ve yalnızca 1’i yumurtayı döller.

Bu sıradışı olayın sonrasında yaşanan olağanüstü hızlı gelişim dönemi ile bebek dünyaya hazır hale gelir.

Binyıllar boyunca gebe kadın ve gebelik kutsal kabul edilmiş, ona bir dokunulmazlık atfedilmiştir. Anadolunun pek çok yerinde gebe kadınlara iş yaptırılmaz anlamında “Gebenin elinden su içilmez” gibi bir atasözü ve anlayış vardır.

Tv dizilerinden anımsarsınız, Osmanlı sarayında, padişahların eşleri hamile kalıp doğum yapmalarıyla birlikte Valide Sultan olarak daha üst ve dokunulmaz bir statüye erişirler.

Yani “gebelik” kadına bir dokunulmazlık ve üstünlük kazandırır. Peki ya cinsellikte?

Gebelik ve Seks ile İlgili Doğru Bilinen Bir Yanlışlar

Y- Gebelik sırasında seks yapılmaz, bebeğe zarar verir.

D- Gebelik sürecinde seks yapmak bebeğe zarar vermez. Kadının şişmiş olan karnı nedeniyle bazı pozisyonları ve hareketleri yapamaması konusu dışında normal süreçten bir farkı yoktur. Hatta günümüzde pek çok kadın doğum uzmanı gebelik öncesi seks yapmayı teşvik etmektedir. Kaldı ki değişen (genelde ciddi ve orantısız kilolar alan) bedeni nedeniyle kadınlarda benlik algısında bozulma ya da kendi bedeninden iğrenme gibi bir durum ortaya çıkar. Bu nedenle Gebelik sürecinde seks yapmak kadının “Ben hala güzel ve çekiciyim”, “Ben halen seksiyim”, “Ben halen eşimin arzuladığı kadınım” şeklinde düşünce kalıpları üretmesini ve doğal olarak olumlu duygulanım yaşamasını sağlar.

Y- Gebelik sırasında salgılanan hormonlar cinsel arzuları bastırır, kadınlar seks istemezler.

D- Gebelik sürecinde salgılanan hormanlar diğer vücut sıvıları, göğüslere süt gelmesi vb. kadının cinsellik arzulamasını engellemez. Bazı kadınlar hem sürecin diğer etmenleri hormonal nedenlerle fiziksel ağrı, bulantı ve kusma gibi şikayetleri nedeniyle cinsellikten uzak durabilir ya da vajinal ıslanma yeterince olmadığı için ağrılı/yanmalı birleşme deneyimleyebilir ancak bunlar bireysel durumlardır, her kadında görülmez.

Y- Lohusa döneminde seks yapmak zararlıdır. Anne rahminin dinlenmesi gerekir.

D- Öncelikle Rahim ve vajina aynı organ değildir. Lohusa döneminde hormonal nedenlerle vajinal ıslanma gecikebilir ya da gerçekleşmeyebilir. Bu da kadınların seks istemediği düşüncesine yol açar ancak seks sadece fizyolojik değil duygusal ve sosyal bir olgudur. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken asıl şey kadının “Eş olma/sevgili olma” rolünden “Anne olma” rolüne geçiş süreci ve bu yeni rolü içselleştirmesinin onda yaratacağı duygusal, bilişsel ve davranışsal etkisidir.

Y- Emzirme sürecinde seks yapmak annenin sütünü bozar. Anneye zarar verir. D- Emzirme sürecinde seks yapmanın süt üzerinden herhangi bir etkisi yoktur. Öte yandan emziren kadınların yüksek düzeyde salgıladıkları “prolaktin” hormonunun cinsel istekte azalma ya da vajinal ıslanmanın gecikmesi gibi etkileri olabilir ki bu da kayganlaştırıcı krem gibi basit bir çözümle aşılabilir. Bu kremin güvenilir bir ürün olması, tercihen organik olması ve sağlık bakanlığı onaylı olması ve hekim bilgisi dahilinde kullanılması da önemlidir.

Doğru bildiğimiz bu yanlışlarda ısrar etmek cinsel yaşamımızı kalitesiz hale getirecek, çift ilişkisine zarar verecek ve elbette ki bu sorunlar yeni doğan bebeğe de olumsuz yansıyacaktır.

Doğum sonrası depresyon (post-partum depresyon) tüm dünyada karşılaşılan bir sorun ve bu sorun kadınların değişen hormonal yapılarıyla olduğu kadar değişen beden yapılarıyla ve değişen rolleriyle de ilgili.

Sağlıklı bir cinsellik, renkli bir seks yaşamı doğum sonrası hem kadına (anneye) hem erkeğe (babaya) birbirleri için halen çekici, arzulanan ve değerli oldukları mesajını verir ki bu da psikolojik iyi oluş halimiz için çok önemli.

Sonsöz: Seks sayesinde oluşan gebelik gibi mucizevi bir olayın, seks için engel oluşturması olanaksız. Kaldı ki koitus (penis-vajina birleşmesi) önünde fiziksel bir engel olsa dahi cinsellik yalnızca koitus’tan ibaret değildir

Comments: 0

No comments

Leave a Reply

Your email address cannot be published. Required fields are marked*

test
07.10.2019
Doğum Sonrası Cinsellikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
DOĞUM SONRASI CİNSELLİKTE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLERCinselliğin, seksin en mucizevi sonucu “üreme”dir elbette.Bir canlının içinde, bir başka canlının oluşup gelişmesi ve dünyaya gelmesi.
Read More
03.10.2019
Kadınların En Sevdiği Seks Pozisyonları
KADINLARIN EN SEVDİĞİ SEKS POZİSYONLARI(Bu yazıyla ilgili değerlendirme yaparken “Erkeklerin En Sevdiği Seks Pozisyonları” adlı yazıyı da okumanızı öneririz).Cinsellikte hem bireysel olarak hem cinsiyetler arasında da bazı tercih farkları vardır.
Read More
03.10.2019
Seks Oyuncaklarıyla Cinsel Yaşamınızı Renklendirin!
SEKS OYUNCAKLARIYLA CİNSEL YAŞAMINIZI RENKLENDİRİN!Seks yaşamımız da tıpkı gündelik yaşamımız gibi iniş-çıkışlarla doludur.Bazen daha keyifli ve odaklanmış, bazen daha durağan ve sıkılmış hissedebiliriz. Elbette bu durum seksten aldığımız zevki de etkiler.
Read More
03.10.2019
Daha Kaliteli Cinsel Yaşam İçin 15 Güçlü Öneri
Seks, insan yaşamının doğal bir parçası ve belki de dünyadaki en zevkli eylemlerden biri. Hele ki duygusal bağlarınızın olduğu biriyle deneyimlediğinizde ulaştığınız doyum tarifsiz.
Read More
26.09.2019
Erkeklerin En Sevdiği Seks Pozisyonları
Başlarken bir soru sorayım: Sizce kaç farklı seks pozisyonu vardır?Yanıtınızı verin ve yazının sonuna kadar dikkatlice okuyun ve emin olun yazının sonunda şaşırtıcı bir sayı öğreneceksiniz.
Read More